New Haven Girls District Track Champions Second Straight Year

Results for all events UPDATED
ST. CHARLES, Mo
. - New Haven girls track team runs away with the Class 1 District 1 Championship scoring a  team total 150 points, winning the 4x400 and 4x800 relays.  Taylor Covington also won the open 400 and 800m dashes. (Photo slide show at bottom of story.)
Complete story tomorrow about the girls district championship and some surprising performances from the boys team.

Girls Class 1 Final Team Standings.

New Haven - 150
Wellsville - 77
Chamois - 76

Boys Class 1 Final Team Standings

Viburnum - 118
Chamois  - 95
Clopton - 90
New Haven - 84


Class 1 Events Finals (Note: The top four advance to sectionals next Saturday and top eight score team points as follows: 1st - 10, 2nd - 8, 3rd - 6, 4th - 5, 5th - 4, 6th - 3, 7th - 2, 8th - 1 )

Girls 4x800 Relay
1. New Haven - 10:30.34 (Taylor Covington JR, Hannah Kruse JR, Hannah Pruessner JR, Kayla Borcherding JR)  
2. Chamois

Boys 4x800 Relay
1. New Haven - 8:28.53 (Season Best)
2. Chamois

Girls 100 meter hurdles

5. Maddie Yarbrough

Girls 4 X 200 meter relay

5. New Haven (Emily Grater SR, Beth Schenck JR, Nichole Zeitzmann FR, Stephanie Russo SO)

Boys 4 X 200 meter relay

4. New Haven (Jared Horstmann SO, Brady Kruse FR, Alex Majors SO, Tim Pruessner SO)

Girls 1600 meter run

3. Hannah Kruse
6. Clare Roth

Boys 1600 meter run

1. Seth Schenck - 4:31.43

Girls 4 X 100 meter relay

3. New Haven (Ereka Bailey SO, Emily Kallmeyer SR, Molly Munsinger JR, Rachel Steinhoff SR)

Girls 400 meter dash

1. Taylor Covington - 62.62
2. Molly Munsinger

Boys 400 meter dash

5. Keven McDowell
6. Jon Stone

Girls 300 meter hurdles

6. Maddie Yarbrough

Girls 800 meter run

1. Taylor Covington - 2:30.00
3. Kayla Borcherding

Boys 800 meter run

1. Seth Schenck 2:00.58

Girls 200 meter dash

2.Molly Munsinger
4.Rachel Steinhoff

Boys 200 meter dash

5. Alex Majors

Girls 3200 meter run

3. Fey Chavez

Boys 3200 meter run

3. Zach Grater
4. Dominick Pataky

Girls 4 X 400 meter relay

1. New Haven (Hannah Pruessner JR, Taylor Covington JR, Molly Munsinger JR, Rachel Steinhoff SR)

Boys 4 X 400 meters relay

1. New Haven

Boys High Jump

5. Tim Pruessner 4-10.0
5. Jared Horstmann 4-10.0

Girls High Jump

1. Alison Mehmert (Chamois) 5-00.00
2. Beth Schenck
3. Kamilla Magnussen

Girls Long Jump

3. Ereka Bailey

Girls Triple Jump

2. Ereka Bailey
4. Alison Long

Boys Triple Jump

3. Tim Pruessner

Girls Discus

4. Tenille Duessler

Girls Shot Put

4. Lauren Bergner
5. Emily Kallmeyer

Boys Shot Put

7. Alex Majors